Prostovoljstvo

S projektom Prostovoljstva se na OŠ Škofljica vsako leto odzovemo na potrebe šolske in občinske skupnosti. Prostovoljske aktivnosti, ki jih izvajamo, so  namenjene šolskim in predšolskim otrokom. V ta namen organiziramo ustvarjalne delavnice, povezane s prazniki (Prešernove delavnice) ali kulturnimi običaji (Gregorjeve delavnice) ali z aktualnimi dogodki (tradicionalni slovenski zajtrk). Z delavnicami krepimo promocijo prostovoljstva in omogočamo starejšim prostovoljcem, da pomagajo mlajšim učencem pri ustvarjanju, šivanju, rezanju, … Tako eni in drugi krepijo medsebojne vezi, si višajo kakovost življenja in aktivno preživljajo prosti čas. V decembru vsako leto sodelujemo na  božično-novoletnem sejmu, kjer ponujamo različne izdelke, največkrat voščilnice, in z nabranimi sredstvi bogatimo šolski sklad. Naše aktivnosti so namenjene tudi odrinjenim skupinam ljudi v naši okolici. V sodelovanju z Domom starejših Škofljica obiskujemo starostnike in z njimi preživljamo kvaliteten čas ob novoletnem okraševanju doma, ličkanju koruze, igranju družabnih iger, petju, smehu. Prav tako sodelujemo s CUDV Draga na Igu, in sicer se največkrat družimo ob plesu ali športnih igrah, ki nas povezujejo. Z Župnijsko Karitas sodelujemo v adventnem času, ko izdelujemo venčke, ki jih prvo adventno nedeljo ponudijo obiskovalcem. V sodelovanju z ŽPS smo ustvarjali darila za materinski dan. Skozi celo leto se odzivamo na dobrodelne akcije Rdečega križa npr. Teden Rdečega križa – za otroški nasmeh ali projekt Drobtinica, pri katerem smo letos skupaj s starostniki govorili o hrani sedanjosti in preteklosti in skupaj ustvarili venček, ki je bil izbran in razstavljen v Mestni hiši v Ljubljani. Sodelujemo tudi na čistilni akciji, ki jo organizira občina Škofljica in (se) ozaveščamo o pomenu skrbi za čisto okolje.

Cilj prostovoljskih aktivnosti šole je predvsem krepitev solidarnosti in sočutja med osnovnošolskimi otroki za potrebe ljudi v ožjem (šolskem) in širšem (občinskem) okolju, s čimer je izboljšana kakovost življenja vseh udeležencev.

Prostovoljstvo na OŠ Škofljica – prejemnica priznanja Junaki našega časa

Kako čudovito je to, da nikomur ni potrebno čakati niti trenutka, da bi svet naredil boljši.”

(Ana Frank)

Tretji teden v maju je potekal 24. Nacionalni teden prostovoljstva, ki je namenjen predvsem promociji prostovoljstva v družbi in ga organizira Slovenska filantropija. V okviru tedna je  v torek, 23. maja 2023, potekal že deveti Slovesni dan prostovoljstva, ki je bil tokrat v Žalcu. Na tem dogodku prejmejo priznanja oz. nazive Junaki našega časa šole, ki spodbujajo razvoj prostovoljstva in mu dajejo mentorsko podporo, mentorji prostovoljcev, posamezni prostovoljci, občine in najboljša novinarska zgodba. Častno pokroviteljstvo Slovesnega dne prostovoljstva je prevzela predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar.

Na natečaju Junaki našega časa so lahko sodelovali učenke in učenci osnovnih in srednjih šol ter dijaških domov v Republiki Sloveniji. Lahko so se povezovali z drugimi zavodi in nevladnimi organizacijami, če je to pomenilo višjo kakovost prostovoljske aktivnosti ali močnejši pozitiven vpliv prostovoljske aktivnosti ali projekta.

Kot letošnji prejemniki priznanja smo bili na slovesni dogodek v kulturnem Domu II. Slovenskega tabora Žalec povabljeni tudi učenci prostovoljci iz OŠ Škofljica, mentorica Katarina Hafner Blatnik in ravnatelj Roman Brunšek, saj smo bili izbrani na podlagi našega dosedanjega dela na področju prostovoljstva in mentorske podpore le-temu. Učenke prostovoljke, ki so opravile vsaj 24 ur prostovoljskega dela, so prejemnice priznanja Naj prostovoljka: Lara Boh, Ana Golob, Zoja Janežič Kočar, Klara Kolarič, Pavlina Klara Pirc, Ula Zupančič, Neža Žnidaršič in Nuša Žnidaršič.

povezava na članek: OŠ Škofljica – prejemnica priznanja Junaki našega časa

povezava na video: Prostovoljstvo na OŠ Škofljica – prejemnica priznanja Junaki našega časa