Jutranje varstvo in podaljšano bivanje
Urnik jutranjega varstva in podaljšanega bivanja
začetek JV za učence 1. r. | začetek JV zaučence od 2.do 5. razreda | varstvo vozačev | zaključek PB | |
Škofljica | 6.00 | 6.30 | 7.00 | 17.00 |
Lavrica | 6.30 | 7.00 | / | 16.30 |
Želimlje | / | / | 7.30 | 16.00 |
Jutranje varstvo
Kosilo in popoldanska malica
Učenci si v razredu umijejo roke, se postavijo v kolono in skupaj z učiteljico odidejo v jedilnico. Pri kosilu učence navajamo, da se kulturno prehranjujejo in da imajo oziroma pridobivajo spoštljiv odnos do hrane. Učence se spodbuja, da se pri prehranjevanju potrudijo in vsaj nekaj pojedo. Po kosilu pospravijo za sabo in skupaj z učiteljico odidejo v razred. Kosilo se prične na matični šoli Škofljica ob 11.50 in poteka po razporedu posameznih oddelkov do 13.45 ure.
Na PŠ Lavrica imajo učenci kosilo od 12.00 do 13.45. Učenci jedo v učilnici po razporedu, ki ga pripravijo učiteljice. Sami nosijo pladnje in jih na koncu tudi pospravijo.
Na PŠ Želimlje traja kosilo od 12.40 do 13.20. Učenci kosijo v jedilnici Zavoda sv. Frančiška Saleškega.
Učencem, ki ostanejo v podaljšanem bivanju po 15. uri, nudimo za malico sadje, kruh in čaj.
Sprostitvene dejavnosti
Sprostitvene dejavnosti sledijo pred kosilom ali po njem (glede na urnik skupine) in so načeloma vedno zunaj – tudi pozimi. Na matični šoli Škofljica se učenci igrajo pred šolo – na igrišču, v gozdičku, na igralih in v telovadnici. Če je vreme slabo, se igrajo v učilnici, kjer prosto ustvarjajo, se pogovarjajo, obiščejo knjižnico, pozimi občasno pogledajo tudi kakšen poučen ter njihovi starosti primeren film. Na PŠ Lavrica in PŠ Želimlje se učenci po kosilu igrajo, barvajo, rišejo, se rekreirajo ipd. Igrajo se na igrišču in na igralih pred šolo. V času PB potekajo tudi interesne dejavnosti in glasbena šola.
Samostojno učenje
S samostojnim učenjem pričnemo med 13.45 in 14. uro oziroma glede na razpored za kosilo. Samostojno učenje traja 50 minut. Starše prosimo, da v tem času ne prihajajo po svoje otroke, saj jih navajamo na sprotno delo in jim privzgajamo navado časa in prostora. Učenci s svojim odhodom motijo zbranost in tišino v razredu.
V času samostojnega učenja učenci napišejo domače naloge, berejo, delajo vaje in se učijo. Učencem se nudi individualna učna pomoč. Če učenec ne uspe narediti domače naloge v času učne ure, jo je dolžan narediti doma. Učitelj PB preveri, ali je učenec v učni uri opravil domačo nalogo, starši pa jo doma pregledajo. Nižjim razredom pregledajo tudi šolske torbe, peresnico in beležko
Ustvarjalno preživljanje časa
Podaljšano bivanje po 15. uri
Na OŠ Škofljica se oddelki pričnejo združevati ob 15. uri. V tem času se učenci igrajo v okviru sprostitvenih dejavnosti. Če je lepo vreme, so učenci 1. razredov na igralih, učenci 2. razredov v gozdičku in učenci od 3. do 5. razreda na igrišču. V primeru slabega vremena se zadržujejo v razredih, igralnici, telovadnici ali v skupnem prostoru na zgornjem hodniku. Ob 16.30 so vsi učenci združeni v gozdičku ali na igralih, v primeru slabega vremena pa v igralnici v pritličju. S PB zaključimo ob 17. uri. Na PŠ Lavrica se razredi združujejo po 15.15. V tem času potekajo sprostitvene dejavnosti. Od 15.40 do 16.30 so učenci v učilnicah, na dvorišču pred šolo ali na športnem igrišču.
Starši prevzamejo učenca osebno pri učitelju, ki vodi oddelek podaljšanega bivanja, ali pri dežurnemu učitelju in ne na parkirišču.
Prosimo vas, da prihajate po otroke pravočasno. Starši, ki zamudijo, bodo prejeli obrazec, na katerem dežurni učitelj za vašega otroka izpolni uro odhoda oz. čas zamude. Prosimo, da podpisanega vrnete.
Na svetu zavoda je bil 2. julija 2003 sprejet naslednji sklep:
Starši, ki otroka ne prevzamejo do izteka poslovnega časa oddelka podaljšanega bivanja, plačajo za vsako začeto nadaljnjo uro po izteku poslovnega časa vse stroške (bruto osebni dohodek delavca – učitelja ali vzgojitelja v podaljšanem bivanju).
Pravila in pretok informacij v PB
- Starši morate vsak dan pregledati in pospraviti garderobno omarico, ko pridete po otroka. Še posebej je pomembno, da vsak dan odnašate domov mokra oblačila, hrano itd.
- Z otroškimi vozički je prepovedan prehod skozi igralnico, ker se otroci igrajo tudi na tleh. Za prehod je potrebna uporaba drsečih copat.
- Igralnica je namenjena samo učencem, ki obiskujejo podaljšano bivanje.
- Šolska igrala so namenjena mlajšim otrokom. Šolsko igrišče in igrala so do 17. ure namenjena samo učencem oddelkov PB.
- Učenci dnevno odnašajo domov v pranje bidone in vsak petek kozarčke za vodo oz. čaj.
- Učenci v šolo ne nosijo dragocenih stvari (nalivnike, igrače, nakit); za njih ne prevzemamo odgovornosti.
- Učenci lahko prinesejo od doma igrače enkrat na teden po dogovoru z učiteljem, vendar morajo nanje paziti sami. Prosimo, naj bodo to igrače, ki imajo oznako dobre igrače (plišaste živali, punčke, družabne igre …).
- Potrebščine otroku podpišite, saj drugače ne vemo, čigave so, in se izgubljene kopičijo v razredu.
- Učenci se na območju šole ne smejo voziti z rolerji in rolkami, prav tako ne smejo imeti prižganih mobitelov in ostalih predvajalnikov zvokov ter elektronskih igric v času PB.
Odhodi domov
Učenci, ki končajo s poukom in niso v podaljšanem bivanju, gredo takoj po pouku domov. Učenci, ki gredo na kosilo in niso v PB, počakajo v avli, kjer so pod nadzorom dežurnega učitelja. Nihče se ne zadržuje v šoli ali v njeni okolici! Po interesnih dejavnostih, ki so organizirane v sklopu dejavnosti šole in so določene z Letnim delovnim načrtom, se učenci vrnejo v podaljšano bivanje.
Za učence, ki se vključujejo v dejavnosti, ki jih na šoli vodijo zunanji izvajalci, le-ti prevzamejo tudi odgovornost glede prihoda in odhoda iz skupine. Učitelj glasbene šole, trener idr. pride po otroka, ga pripelje nazaj ter ga preda učitelju PB ali učitelju dežurnega varstva.